A kanadai Guelph Egyetem Egészség- és Táplálkozástudományi tanszékének kutatója azzal a felfedezéssel állt elő, hogy az intervallum-tréning (vagyis a rövid, intenzív edzést és rövid pihenési szakaszokat többször ismétlő edzésforma) nemcsak a sportteljesítményt növeli (eddig is használták erre a célra), de jobban fokozza a zsírégetést és javítja a kardiovaszkuláris fittséget, mint a pihenés nélkül, folyamatosan, mérsékeltebb intenzitással végzett edzés.
Ennél az edzésformánál a zsírégetés még a kevésbé megerőltető - pihenő - szakaszokban is folytatódik.
A kísérletben 8 nő vett részt - eltérő edzettségi állapotúak. Volt közöttük mérsékelten fitt, húszas éveiben járó fiatal, kevéssé mozgékony, inkább ülő életmódot folytató nő - és egy aktív női focista.
Két héten át, minden második napon végeztek intervallum-edzést, a következőképpen: váltakozva csináltak négyperces biciklizést, teljes erővel a szobakerékpáron, azt követtekét perces pihenő, - a kettő együtt adta ki azt a szettet, amiből 10 sorozatot csináltak összesen - azaz egy órán át így, felváltva, intenzíven edzettek, illetve pihentek.
Az eredmény: nem számított, ki mennyire volt fitt a tréning kezdetén, az edzés megnövelte az elhasznált zsír mennyiségét, növelte a légzőkapacitást és az izmok enzimaktivitását.
Az elégetett zsír mennyisége 36 %-kal volt több, mintha a nők folyamatosan, kisebb intenzitással hajtották volna egy órán át a szobakerékpárt, a légzési kapacitásuk növekedése pedig 13 %-kal múlta felül a hagyományos, folyamatos edzés eredményét.
A zsírégető-képesség növelése nem jelent automatikusan, azonnali súlyveszteséget, de megteremti a lehetőségét: a képességet rá. Az intervallum-edzést kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással kell összekapcsolni - tanácsolja a kutató.
Az intervallum-edzésre heti egy vagy két alkalommal, rendszeresen kell sort keríteni, főként a futás, úszás, kerékpározás alkalmas rá.
Forrás: Független.hu